Zmysły już
się rozwijają!

 

Żywienie mamy tuż po porodzie

Jadłospis młodej mamy powinien być starannie zaplanowany i przemyślany. W końcu spożywane jedzenie ma jej dostarczyć wszystkich potrzebnych składników, by szybko stanęła na nogach po trudach porodu lub doszła do siebie po cesarskim cięciu. Na dodatek jej organizm musi jeszcze tworzyć pokarm dla maluszka. Jak powinno wyglądać żywienie kobiety w połogu?

Ząbkowanie – jak przetrwać ten czas?

Ząbkowanie… Jeśli na dźwięk tego słowa czujesz strach, to oznacza, że jesteś rodzicem kilkumiesięcznego dziecka. No cóż, w czasie, kiedy maluchowi wyrzynają się zęby, rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość Dla dziecka to naprawdę trudny moment – ból jest dość silny, a taki mały człowiek nie potrafi poradzić sobie z nim inaczej, niż tylko płacząc i marudząc.


Kiedy zabrać dziecko na SOR – wywiad z lek. med. Joanną Gajęcką

Maluch nagle w nocy dostaje gorączki albo budzi się z bolącym brzuszkiem… taki scenariusz niestety się zdarza i to dość często. Rodzice mają prawo czuć się w tym zagubieni, zwłaszcza, jeśli leki nie działają. Wtedy najczęściej pada decyzja: jedziemy na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Co faktycznie jest przesłanką, że maluch natychmiast potrzebuje pomocy, a w jakich momentach lepiej poczekać na wizytę u lekarza rodzinnego? Na te i inne pytania odpowiada lekarz medycyny Joanna Gajęcka.

Wspieranie rozwoju motoryki małej u dziecka

Rozwój motoryki, czyli układu ruchowego, trwa bardzo długo. Dzieci stopniowo uczą się kolejnych elementów i zdobywają kolejne poziomy. Rozwój ośrodków ruchu ma naprawdę duże znaczenie. Przede wszystkim dlatego, że sprawne dzieci czują się lepiej, są silniejsze i mniej podatne na choroby i infekcje. Problemy w rozwoju motoryki dużej bezpośrednio przekładają się na rozwój motoryki małej. To pierwsze pojęcie obejmuje przemieszczanie się, siłę mięśniową, poruszanie wszystkimi częściami ciała. Motoryka mała, to zdolności manualne, czyli wszystkie ruchy, które wykonują dłonie i palce.

Wspieranie rozwoju dziecka w łonie, czyli o roli poczucia bezpieczeństwa

Udowodniono, że dzieci, które już od samego początku są otoczone czułością, rozwijają się o wiele lepiej. To może wydawać się zaskakujące, jednak na to, jak maluch będzie się rozwijał, możesz mieć wpływ nawet, kiedy jeszcze nosisz go w łonie. Zapewnij mu wszystko, co najlepsze, stymuluj jego rozwój, a co najważniejsze – nawiąż z nim najsilniejszą więź.

Wpływ kwasów Omega 3 i Omega 6 na rozwój układu nerwowego

Nie od dziś wiadomo, że kwasy Omega 3 i Omega 6 mają do odegrania bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Te składniki są także bardzo istotne dla kobiet w ciąży i bezpośrednio wpływają na rozwój malucha. Powinny znaleźć się także w codziennym menu starszego dziecka. Są bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego, a ich niedobór może mieć bardzo poważne skutki.

Wpływ diety matki na preferencje żywieniowe dziecka

O tym, że dieta kobiety w ciąży jest bardzo ważna dla rozwoju płodu powiedziano już bardzo wiele. Od tego zależy, czy dziecko będzie miało jakieś alergie, a dostarczanie niektórych składników jest bardzo istotne ze względu na rozwój mózgu, ośrodka wzroku, ośrodka ruchowego i tak dalej. Także składniki, które je mama karmiąca mają ogromne znaczenie dla dziecka. I wydawałoby się, że dla dziecka nie ma znaczenia, co jesz, ważne, żeby dostarczyć mu wszystkich ważnych składników.

Syndrom wicia gniazda, czyli kiedy w ciąży rozpiera cię energia

Za tobą już dwa trymestry ciąży, prawie już nie pamiętasz o uciążliwych mdłościach na początku i niezwykłych zachciankach na końcu. Teraz jest ci coraz ciężej i marzysz tylko o wypoczynku, by ulżyć opuchniętym nogom i obolałym plecom. I nagle – pojawia się niezwykła energia, która każe ci przenosić meble, zdzierać tapety i malować sufit w łazience. To znaczy, że rozpoczyna się syndrom wicia gniazda.

Suplementacja witaminy D w czasie ciąży

O tym, że suplementy diety są w ciąży koniecznością wie każda młoda mama. Każda z nich wie, że kwas foliowy należy przyjmować niemal od początku, ale to przecież nie jedyny produkt, który trzeba dodatkowo brać. Wśród suplementów polecanych kobietom w ciąży znajduje się także jod, DHA, cholina, witaminy z grupy B, a także witamina D3. To właśnie ona jest w tym zestawieniu najważniejsza, ponieważ właśnie jej niedobory mogą być przyczyną największych problemów w rozwoju maluszka.

Rozwój mowy niemowlaka – stymulacja na wszystkich etapach

Mogłoby się wydawać, że rozwój mowy to już kolejny etap życia dziecka i w pierwszych miesiącach nie musisz się tym za bardzo przejmować. Nic bardziej mylnego – możesz go stymulować już w okresie noworodkowym. Oczywiście nie sprawi to, że maluch będzie mówił już w wieku kilku miesięcy, lecz znacznie ułatwi nabywanie nowego słownictwa i pomoże rozruszać aparat mowy.

Powrót do formy po ciąży

Okres dziewięciu miesięcy kiedy kobieta nosi dziecko pod sercem to najprawdopodobniej najbardziej niesamowity czas w życiu pań. Poza wszystkimi miłymi aspektami z tym związanymi, niestety ciało ulega wtedy dużym zmianom. Często w natłoku spraw związanych z opieką nad małym dzieckiem kwestia powrotu do dawnej formy schodzi na drugi plan. Tak nie musi być. Wystarczy tylko poświęcić sobie odrobinę więcej czasu i uwagi.

5 powodów nocnych pobudek dziecka

Czy twoje dziecko często wybudza się ze snu? To niestety dość częsty problem. Jeśli chcesz pomóc jemu i sobie spokojnie przespać noc, poznaj 5 powodów nocnych pobudek dziecka..

6 porad dla mamy po powrocie z noworodkiem ze szpitala

Powrót ze szpitala z noworodkiem to wspaniała chwila, która niestety jest trochę podszyta strachem. Z jednej strony euforia, że wreszcie przywiozłaś dziecko do jego domu, z drugiej lęk – jak sobie poradzić w tej sytuacji. To zupełnie normalne i z pewnością dasz sobie radę z tą mieszaniną uczuć. Poznaj nasze rady na to, jak przetrwać pierwsze dni z noworodkiem w domu.

Pierwsza kąpiel noworodka

W temacie kąpieli noworodka młodzi rodzice mają prawo czuć się trochę zagubieni. Rady są przeróżne: niektórzy mówią, żeby kąpać jak najrzadziej, niektórzy nakazują robić to codziennie. Jedni doradzają stosowanie chemicznych mydełek, inni wlewanie do wody odrobiny oliwki dziecięcej. Na dodatek młoda mama może czuć się zaniepokojona tym, że dziecko się wyślizgnie i zrobi sobie krzywdę. Spokojnie. Zdaj się na intuicję i kieruj się kilkoma podstawowymi zasadami, a na pewno wszystko pójdzie sprawnie.

Nudności w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Osławione poranne mdłości wcale nie muszą się pojawić. Z drugiej strony jednak mogą wcale nie być poranne i na dodatek trwać przez cały dzień lub pojawiać się tylko w nocy. To sprawa w stu procentach indywidualna, podobnie jak sposoby radzenia sobie z nimi. Jest jednak kilka metod, które działają u większości kobiet.

7 sposobów na usypianie niemowlaka

Każdy z was na pewno to zna – mijają kolejne minuty, w końcu godziny, a dziecko nie chce spać. Bolące ząbki, ból brzuszka, kolka, czy po prostu takie widzimisię – powodów bezsenności niemowląt jest bardzo wiele. Dla rodziców to naprawdę trudna przeprawa. Jest jednak kilka sposobów na to, jak uśpić niesfornego malucha.

Jesz za dwoje? Niekoniecznie!

Przyjęło się, że w ciąży należy „jeść za dwoje”. I bardzo wiele mam pozwala sobie na naprawdę większe porcje i w myśl tego powiedzenia nie odmawia sobie żadnych przysmaków. Jednakże to nie do końca jest prawda. W ciąży faktycznie należy jeść nieco więcej, ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość posiłków. Jak powinno wyglądać żywienie w ciąży?

Jak zapobiec rozstępom na brzuchu w czasie ciąży

W ciąży wcale nie musisz mieć rozstępów! Oczywiście to, że się pojawiają jest zupełnie naturalne i nie zawsze da się ich uniknąć w stu procentach, zwłaszcza na udach i piersiach, które najszybciej się powiększają. Ale może także je zminimalizować albo całkowicie im zapobiec. Dowiedz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w ciąży, byś nie musiała potem zmagać się z nieestetycznymi kreskami na ciele.

Jak spakować torbę do szpitala? Co ci będzie potrzebne po porodzie?

Torbę do szpitala musisz przygotować sobie kilka tygodni przed planowanym terminem. Powinno znaleźć się w niej wszystko, czego będziesz potrzebować przed porodem, a także rzeczy dla maluszka. Wpakuj wszystko do walizki, pozostawiając tylko miejsce na kosmetyczkę ze szczoteczką do zębów. Niech stoi spokojnie w szafie lub korytarzu – kiedy poród się zacznie nie będziesz w stanie skupić się na pakowaniu, a przejęty i szczęśliwy tata też ci raczej w tym nie pomoże. Ruszając do szpitala będziesz miała pewność, że masz ze sobą wszystko, co potrzebne. Czyli co?

Czytaj maluchowi od samego początku! Jakie zalety ma czytanie dziecku?

Chwilka przed spacerkiem, minutka po obiadku i oczywiście wspaniały kwadrans tuż przed snem. Czytaj dziecku w każdej możliwej chwili. Badania wskazują, że to wspaniała inwestycja w jego przyszłość. Czytanie niemowlakowi ma więcej zalet niż myślisz.

Co właściwie widzi dziecko? Jak stymulować rozwój wzroku?

Dziecko nie rodzi się ślepe, jednak zanim jego wzrok w pełni się ukształtuje, musi minąć kilka miesięcy. Początkowo noworodek ma silnie rozwinięty zapach i smak i to właśnie za pomocą tych zmysłów poznaje świat. Dopiero potem zaczyna widzieć, rozpoznawać twarze i odróżniać kolory. Dowiedz się, w jaki sposób dziecko patrzy na świat.

Alergia pokarmowa u niemowlaka

Alergia pokarmowa może być poważniejsza, niż ci się wydaje. Powoduje nie tylko kolki czy inne problemy ze strony układu pokarmowego, ale może mieć także negatywny wpływ na rozwój maluszka. Dlatego objawów nie można lekceważyć. Oczywiście potówki lub delikatne zaczerwienie skóry nie musi o niczym świadczyć. U niemowlaka alergie pokarmowe najczęściej przebiegają bardzo gwałtownie, wywołując kilka objawów na raz.

Spacerowanie z maluchem – kiedy można wziąć noworodka na spacer

Pierwszy spacer noworodka to ogromne przeżycie… dla jego rodziców. Młoda mama zawsze denerwuje się, czy to aby na pewno dobry moment na wyprowadzenie malucha na zewnątrz.

Słodki sen niemowlęcia – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Kiedy mówimy: „spałem jak dziecko”, mamy na myśli to, że nieprzerwanie i twardo przespaliśmy całą noc. Ten frazeologizm nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.

Poszczególne etapy rozwoju społecznego u noworodka i niemowlaka

Nad rozwojem społecznym dziecka najczęściej zastanawiamy się, kiedy ma już ono 2 latka i zaczyna bawić się z rówieśnikami. Jednak przecież ten proces rozpoczyna się o wiele, wiele wcześniej. W zasadzie już od urodzenia dziecko staje się częścią małej społeczności, jaką jest rodzina.

Dieta w ciąży – produkty, których musisz unikać

Zdania są podzielone. Jedni uważają, że kobieta w ciąży powinna jeść to, na co akurat ma ochotę, bo najwyraźniej właśnie tego domaga się organizm. Inni, że jej jadłospis powinien być zaplanowany na bazie tylko zdrowych, ekologicznych produktów.

Jedyne, co można zrobić dla dzieci, to wychować je; nie można przeżyć za nie życia.

Elizabeth Taylor

Czy w ciąży musisz zrezygnować ze sportu?

Zapytajcie swoich mam i babć, jak dawniej podchodziło się do okresu ciąży. Wszyscy wokół radzili, by jak najwięcej odpoczywać i koniecznie „jeść za dwoje”. Sport? To było nie do pomyślenia!

Dzieci mają wręcz cudowną moc, aby zmieniać się we wszystko, w co tylko zapragną

Jean Cocteau

Sposoby na usypianie niemowlaka

Twoje maleńkie dziecko nie chce spać, a Ty przecież musisz wstać rano do pracy. Mamy dla Ciebie kilka rad, które mogą okazać się przydane w usypianiu niemowlaka.

Jedynie dzieci wiedzą, czego szukają

Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę”

Jak urządzić pokój dla nowego członka rodziny

Właśnie oczekujesz narodzin dziecka i zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla maleństwa? Mamy dla Ciebie kilka rad!

Mocne witaminowe wsparcie!

Odkrycia małego dziecka są jak kamienie kosztowne – najtrwalsze, najpewniejsze i najświetniejsze ze zdobyczy

Kazimierz Przerwa-Tetmajer

Obcinanie paznokci dzieciom. Jak to zrobić?

O tym, że to nie jest takie łatwe, wie każdy rodzic. Obcinanie paznokci dzieciom to prawdziwe wyzwanie, a zrezygnować z niego przecież nie można! Jest jednak kilka sposobów, które mogą nieco ułatwić to trudne zadanie.

Nie wystarczy pokochać. Trzeba jeszcze wziąć tę miłość w ręce i przenieść przez całe życie

K. I. Gałczyński

Przytulaj swoje dziecko – dzięki temu tworzysz niezwykłą więź

Dotyk i fizyczna bliskość są niezwykle ważne w rozwoju dzieci. Trzeba pamiętać, że już w okresie płodowym dziecko doświadcza silnych bodźców dotykowych i z tego powodu jest na nie bardzo wrażliwe.

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat

Janusz Korczak

Zwierzęta domowe wpływają na rozwój Twojego dziecka

Na pewno wielu z Was słyszało o tym, że posiadanie zwierzaka ma bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka. To prawda. Nie dość, że często jest to jedno z marzeń Waszej pociechy to dodatkowo przynosi wiele korzyści.

Jesteś w ciąży? Zadbaj o to, by się zrelaksować. To wpływa pozytywnie na malucha

Przyszłym mamom wszyscy aż do znudzenia powtarzają, że nie wolno się denerwować. A już przecież samo słuchanie takich „dobrych rad” bywa irytujące. Ciąża to wyjątkowo piękny, ale i stresujący okres w życiu kobiety. Szczególnie, gdy oczekuje ona pierwszego dziecka.

Kto nigdy nie był dzieckiem, nie może stać się dorosłym

Charles Chaplin

Planujesz ciążę? Musisz się odpowiednio przygotować

Już wiesz, że nadszedł ten czas, gdy chcesz zostać mamą. Powoli zaczynasz się przygotowywać, zmieniasz nieco swoją dietę, zapisujesz się na konsultacje do ginekologa. O czym jeszcze warto pamiętać planując ciążę?

Pracą dziecka jest zabawa. Dzieci uczą się poprzez wszystko, co robią

Carolyn Hooper

Macierzyństwo – nie zawsze jest tak różowo

Kiedy jesteś w ciąży wszyscy powtarzają, że to cudowny czas oraz jeden z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety. Mimo radości z nadchodzących narodzin masz jednak czasem wszystkiego dosyć i zmęczenie daje się we znaki.