Zmysły już
się rozwijają!

WRÓĆ

Jak rozwijać zmysł wzroku u niemowląt?

Zmysł wzroku rozwija się najintensywniej w pierwszym roku życia dziecka. I to właśnie w tym okresie warto intensywnie stymulować rozwój tego zmysłu.01

Rozwój wzroku dziecka można wspierać jeszcze przed jego narodzinami. Dieta przyszłej mamy powinna być bogata w kwasy DHA, które wspierają prawidłowy rozwój oczu płodu.

Dziecko, które dopiero przyszło na świat widzi otaczającą go rzeczywistość  w czerni i bieli. Wielokolorowe zabawki to nie jest najlepsze rozwiązanie. Warto wybrać te zabawki, które mają kontrastowe kolory i mocno zarysowane krawędzie. Koniecznie muszą mieć spore rozmiary! Nad łóżeczkiem maleństwa można zawiesić karuzelę z pozytywką. Kiedy dziecko leży w łóżeczku, wprawiaj ją delikatnie w ruch.

Kiedy maleństwo skończy 3 miesiące, zaczyna śledzić ruch przedmiotów. Dostrzega jednak wyłącznie te, które znajdują się nie dalej niż 15 centymetrów od jego buzi. Wolno przesuwaj przedmioty i obserwuj reakcje maleństwa.  Zwróć uwagę, czy przygląda się zabawkom, które znajdują się w pobliżu jego buzi, czy wodzi wzrokiem za przesuwającymi się przedmiotami i czy odpowiada na uśmiech. Jeśli tak, wszystko jest  w porządku. Jeśli jednak nie zaobserwowałaś fiksacji wzroku, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

02Jeśli twoje dziecko skończyło już pół roku, powinno swobodnie zauważać szczegóły na zabawkach. Daj dziecku zabawki, które są bardziej szczegółowe (mają oczy, różne kolory itp. ). Pokazuj mu małe elementy. Zwróć uwagę, czy je dostrzega. Jeśli coś Cię zaniepokoiło, warto wybrać się do okulisty. Tak małe dziecko nie będzie oczywiście badane standardowymi metodami. Przede wszystkim lekarz będzie obserwował reakcje malucha na konkretne bodźce.

Dieta niemowlaka, tak jak dieta przyszłej mamy, powinna być cennym źródłem kwasów DHA. Wpływają one pozytywnie na rozwój wzroku u niemowląt aż do 12 miesiąca życia. Jeśli karmisz piersią, koniecznie zwróć uwagę na to, jakie produkty wybierasz. Jedz przede wszystkim dużo ryb morskich, ale uważaj na ryby z Bałtyku. Często nie są wolne od zanieczyszczeń. Wybieraj ryby małe, niedrapieżne. Możesz też pomyśleć o odpowiedniej suplementacji, szczególnie jeśli nie przepadasz za rybami.

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat

Janusz Korczak

Czy wiesz, że...

zmysł węchu pozwala niemowlakowi rozpoznać zapach mamy? Dzięki temu zmysłowi może odnaleźć pierś mamy tuż po urodzeniu.

Co słyszy niemowlak?

Dziecko już w brzuchu mamy zaczyna słyszeć pierwsze dźwięki. Są one wprawdzie przytłumione, ale powoli zapamiętuje te, które pojawiają się najczęściej – w tym głos mamy!