Zmysły już
się rozwijają!

WRÓĆ

Co słyszy niemowlak?

Dziecko już w brzuchu mamy zaczyna słyszeć pierwsze dźwięki. Są one wprawdzie przytłumione, ale powoli zapamiętuje te, które pojawiają się najczęściej – w tym głos mamy!01

Już w 4 miesiącu ciąży kształtują się pęcherzyki słuchowe,  kilka tygodni później  u płodu rozwija się ucho wewnętrzne i zewnętrzne. Maluszek w brzuchu mamy najpierw słyszy dźwięki na niskich częstotliwościach,  potem  dopiero na średnich i wysokich. Dziecko, które właśnie przyszło na świat, nie ma jednak jeszcze w pełni wykształconego słuchu.

Najważniejszym dźwiękiem jakie wyłapuje maleństwo, jest głos mamy. Słuchając go potrafi się nagle uspokoić.  Dziecko, które skończyło 4 miesiące, odwraca główkę z kierunku z którego wydobywa się hałas. Warto obserwować, czy słuch rozwija się prawidłowo. Jeśli coś Cię zaniepokoi warto udać się z maluszkiem do specjalisty.

Dzieci nie lubią odgłosów  o silnym natężeniu. Często reagują na nie płaczem. W ciągu pierwszych tygodni noworodek może też zareagować na te odgłosy tzw. odruchem Moro czyli tak zwanym odruchem obejmowania. Polega on na tym, że dziecko prostuje nóżki i rączki, a następnie wygina w łuk plecy, zaciska pięści. Na końcu próbuje rękami objąć klatkę piersiową.

02Głośne rozmowy przy łóżeczku będą dla niego bardzo męczące. Nie puszczaj mu zbyt głośno kołysanek, unikaj też zabawek, które wydają głośne melodie. Maluchy lubią spokojne i rytmiczne dźwięki.  Z drugiej jednak strony, każda z nas słyszała chyba o dzieciach, które zasypiają tylko przy dźwięku suszarki lub odkurzacza. Te monotonne i niezbyt głośne dźwięki o dość regularnym brzmieniu działają kojąco na maluszka.

Dźwięki stymulują rozwój dziecka. Kołysanki, głos rodziców, szum nalewanej do wanienki wody… to wszystko budzi ciekawość malucha. Specjaliści radzą, by mówić do dziecka zmieniając intonację głosu. Faktycznie, z boku będzie to wyglądać trochę dziwnie, ale dziecku z pewnością się spodoba.  Maluchy chętnie słuchają melodyjnych kołysanek, czy zwracają uwagę na grające zabawki.

Jak rozwijać zmysł wzroku u niemowląt?

Zmysł wzroku rozwija się najintensywniej w pierwszym roku życia dziecka. I to właśnie w tym okresie warto intensywnie stymulować rozwój tego zmysłu.

Czy wiesz, że...

dziecko zaczyna odczuwać smak już podczas 8 tygodnia ciąży?

Jedyne, co można zrobić dla dzieci, to wychować je, nie można przeżyć za nie życia.

Elizabeth Taylor