Zmysły już
się rozwijają!

WRÓĆ

Jak rozwija się zmysł wzroku u płodu i w okresie niemowlęcym?

Zmysł wzroku to jeden z najbardziej fascynujących zmysłów. Zaczyna się on kształtować już w życiu płodowym, najintensywniej w jego końcowym okresie. 01

Jeżeli rozwój płodu przebiega prawidłowo, do 7 tygodnia ciąży wykształca się soczewka. Już około 16 tygodnia dziecko zaczyna reagować na światło. W okolicach 27 tygodnia powieki dziecka są jeszcze zrośnięte, zmieni się to jednak w najbliższym czasie. Około 33 tygodnia źrenice zaczynają się zwężać i rozszerzać.

Na rozwój zmysłu wzroku w życiu płodowym korzystnie wpływa kwas DHA. Kobiety, które spodziewają się dziecka, powinny pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Kwas DHA wspomaga także prawidłowy rozwój wzroku u niemowląt do 12 miesiąca życia.

Wzrok u noworodka nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Maleństwo widzi mniej niż 10% tego, co jest w stanie dostrzec dorosły człowiek. Zwróć uwagę na to, jak reagują źrenice dziecka na natężenie światła. Gdy jest one intensywne, dzieci zaczynają mrużyć oczy. Gdy robi się ciemniej oczy autotematycznie się rozszerzają.

Większość noworodków ma niebieski kolor tęczówki. W ciągu roku może on się stopniowo zmienić na zielony lub brązowy. Do 3 miesiąca życia dziecko widzi czarno-biało. Nie posiada jeszcze umiejętności rozróżniania kolorów. Na razie dostrzega przedmioty oddalone do 15 centymetrów.

02Po ukończeniu 3 miesiąca, zasięg wzroku dziecka nieco się rozszerza. Zauważa już przedmioty oddalone o około 30 cm. Zacznie też wodzić za nimi wzorkiem. Minie kolejny miesiąc, a maluch powoli zacznie dostrzegać też nowe kolory. Świat widziany oczami maleństwa przestanie być czarno-biały.  Maluch zaczyna jednak rozpoznawać Twoją twarz, podąża też za nią oczami!

Zasięg wzroku półrocznego  dziecka wzrasta do około 1 m. Dopiero, gdy maluch skończy rok, zacznie rozpoznawać wszystkie kolory, nadal jednak nie widzi świata tak jak dorosły człowiek. Jego ostrość widzenia jest nawet o połowę słabsza!

Jak rozwijać zmysł wzroku u niemowląt?

Zmysł wzroku rozwija się najintensywniej w pierwszym roku życia dziecka. I to właśnie w tym okresie warto intensywnie stymulować rozwój tego zmysłu.

Czy wiesz, że...

dziecko zaczyna odczuwać smak już podczas 8 tygodnia ciąży?

Jedyne, co można zrobić dla dzieci, to wychować je, nie można przeżyć za nie życia.

Elizabeth Taylor