Zmysły już
się rozwijają!

WRÓĆ

Jak rozwijać zmysł dotyku u noworodków? Kilka sprawdzonych sposobów.

Rodzice często skupiają się na tym by rozwijać u niemowlaków takie zmysły jak słuch i wzrok. O dotyku i o tym, jak wpływa na poznawanie świata przez maleństwo mówi się mniej. Warto jednak stymulować rozwój tego zmysłu. Sposobów jest naprawdę wiele.01-212

Zmysł dotyku rozwija się już w brzuchu mamy. Na dotyk reaguje nawet zarodek, który ma zaledwie kilka tygodni. Zastanawiasz się, dlaczego noworodek wkłada wszystkie przedmioty do ust? Nie, nie chce ich zjeść!  To właśnie usta noworodków są najbardziej czułe na dotyk. To jednak stopniowo zacznie się zmieniać, i w ciągu kliku tygodni to rączki będą najbardziej wrażliwe.

Na rozwój zmysłu dotyku, nie ma nic lepszego niż przytulanie! Dodatkowo pomaga tworzyć wyjątkową więź między rodzicami a dzieckiem. Kiedy tylko masz czas, bierz malucha na ręce, noś go po pokoju. Masuj jego stópki i brzuszek. Otulaj go miękkimi kocykami o różnej strukturze.

Możesz przymocować różne zabawki do szczebelków łóżeczka. Zróżnicujcie je, wybierzcie takie które są gładkie lub pluszowe. Dziecko będzie po nie sięgało, poznawało ich fakturę. Kiedy dziecko ma kilka miesięcy, możesz dać mu do zabawy kostki polisensoryczne. Posiadają one różne faktury, mogą zaciekawić malucha. Dobrym rozwiązaniem może być też mata sensoryczna. Maleństwo chwyta różne elementy, bawi się lusterkami i grzechotkami. Przy okazji rozwijania zmysłu dotyku dziecko ma codzienną gimnastykę!

02-112Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się książeczki sensoryczne. Oczywiście są przeznaczone dla nieco starszych dzieci. Jeśli masz zdolności manualne, możesz sama zrobić taką książkę. Instrukcje znajdziesz w Internecie.

Bezpośrednio z dotykiem powiązane jest też odczuwanie temperatury. Gdy jest ciepło, maluch dłużej śpi. W zimnej temperaturze jest za to bardziej energiczny i mniej skory do snu.

Jak rozwijać zmysł wzroku u niemowląt?

Zmysł wzroku rozwija się najintensywniej w pierwszym roku życia dziecka. I to właśnie w tym okresie warto intensywnie stymulować rozwój tego zmysłu.

Czy wiesz, że...

dziecko zaczyna odczuwać smak już podczas 8 tygodnia ciąży?

Jedyne, co można zrobić dla dzieci, to wychować je, nie można przeżyć za nie życia.

Elizabeth Taylor