Zmysły już
się rozwijają!

WRÓĆ

Jesteś w ciąży? Unikaj ostrych potraw

Dziecko przychodzi na świat z wykształconym zmysłem węchu i smaku. Jednak już w brzuchu mamy czuje pierwsze zapachy i smaki. I właśnie między innymi dlatego przyszła mama powinna zwrócić uwagę na to, co je!01-1

Zmysł węchu  zaczyna się kształtować już w 4 tygodniu ciąży. W trzecim trymestrze dziecko czuje już niektóre zapachy. W miarę rozwinięty jest też zmysł smaku.

Jeśli oczekujesz dziecka i właśnie zjadłaś czosnek lub potrawy z dużą ilością ostrych przypraw, dziecko może czuć ich woń nawet cały dzień! To dla niego naprawdę męczące! Dieta ciężarnych wymaga więc pewnych wyrzeczeń.

Oczywiście na czas ciąży odstawiłaś alkohol, sushi, a nawet ulubioną kawę.  Ważne jednak, by ze swojej diety wyeliminować także ostre potrawy. Odstaw na razie na półkę przyprawy o mocnym zapachu, zrezygnuj z czosnku i cebuli. Wybierz lekkie potrawy, które nie mają intensywnego zapachu Postaw na łagodne zupy oraz dania, które nie zawierają chilli oraz sztucznych wzmacniaczy smaku i zapachu. Lepiej niepotrzebnie nie drażnić noska maleństwa.

Jeśl02-1i uda Ci się wykluczyć z diety wszystkie fast foody, to świetnie. Zawierają one wiele składników, które nie są wskazane podczas karmienia ciążą, chociażby właśnie ostre przyprawy i niezdrowe tłuszcze trans. To wyrzeczenie wyjdzie na zdrowie także Tobie! W dodatku łatwiej wrócisz do wagi sprzed ciąży. Z drugiej jednak strony, jeśli dawniej byłaś wielką fanką pizzy, a teraz zjesz kawałek raz na jakiś czas – nie będzie katastrofy!

Jeśli zdecydujesz się na karmienie piersią, warto kontynuować dietę, która wyklucza ostre potrawy. Maleństwo jest bardzo wyczulone na zapachy i smaki. Dodatkowo ostre potrawy, na które Ty masz ochotę, mogą spowodować u dziecka wzdęcia i inne problemy żołądkowe.

Jak rozwijać zmysł wzroku u niemowląt?

Zmysł wzroku rozwija się najintensywniej w pierwszym roku życia dziecka. I to właśnie w tym okresie warto intensywnie stymulować rozwój tego zmysłu.

Czy wiesz, że...

dziecko zaczyna odczuwać smak już podczas 8 tygodnia ciąży?

Jedyne, co można zrobić dla dzieci, to wychować je, nie można przeżyć za nie życia.

Elizabeth Taylor