Zmysły już
się rozwijają!

WRÓĆ

Kiedy zaczyna rozwijać się zmysł węchu?

Każdy człowiek ma 5 zmysłów, dzięki którym odkrywa otaczający go świat. Wśród nich jest wyjątkowy zmysł węchu. U noworodków, które przychodzą na świat jest on już w pełni wykształcony.

01

Zmysł węchu zaczyna się kształtować już w 4 tygodniu ciąży. To naprawdę bardzo wcześnie! W szóstym tygodniu zaczyna się rozwijać mały nosek. Około 12 tygodnia płód jest w stanie odczuwać już doznania węchowe. Jeśli przyszła mama zjadła właśnie danie z czosnkiem, dziecko może odczuwać jego zapach nawet cały dzień! Niemowlę, które przyszło na świat od pierwszych chwil doskonali zmysł węchu.

Niektóre zapachy, tak jak zapach skóry mamy sprawiają, że dziecko czuje się bezpieczne. Maleństwo może natomiast zareagować rozdrażnieniem, gdy poczuje mocny zapach. Dlatego lepiej rezygnuj z mocnych perfum. Dziecko uspokaja się, gdy dajesz mu „ulubioną” zabawkę? Być może wcale nie chodzi o to, że jest ładna (maluszek pewnie tego nie dostrzega), ani miła w dotyku. Prawdopodobnie chodzi właśnie o jej zapach! W końcu zwykle leży z niemowlakiem w łóżeczku, jej bliskość (czytaj zapach) daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dlatego nie zapominaj o niej, gdy wybieracie się do lekarza lub w podróż! Dodatkowo niemowlak widzi tylko na odległość 15-30 cm i wszelkie przedmioty w swoim zasięgu zbliża do buzi, a więc i do noska.

Przez pierwsze miesiące od kiedy w waszym domu pojawi się nowy członek rodziny, zrezygnuj też z detergentów z chlorem, sztucznych odświeżaczy powietrza itp. Mały nosek może ich nie tolerować.
02Prawidłowo działający zmysł węchu sprzyja także rozwoju zmysłu smaku. To właśnie zapach sprawia, że dziecko ma apetyt lub nie chce jeść konkretnego dania. Dodaj do kaszki pachnące owoce i zobacz, czy maleństwo jednak zacznie ją jeść. Miła dla noska woń może go skusić.

Warto rozwijać węch dziecka, najlepiej poprzez zabawę. Daj dziecku do powąchania świeże owoce, kwiaty rosnące w ogrodzie czy zioła, które dodajesz do potraw. Gdy będzie trochę starsze, możesz dodatkowo poprosić malucha, by opisał, jak odbiera daną woń, czy mu się ona podoba czy nie.

Jak rozwijać zmysł wzroku u niemowląt?

Zmysł wzroku rozwija się najintensywniej w pierwszym roku życia dziecka. I to właśnie w tym okresie warto intensywnie stymulować rozwój tego zmysłu.

Czy wiesz, że...

dziecko zaczyna odczuwać smak już podczas 8 tygodnia ciąży?

Jedyne, co można zrobić dla dzieci, to wychować je, nie można przeżyć za nie życia.

Elizabeth Taylor