Zmysły już
się rozwijają!

WRÓĆ

Nadwrażliwość na dotyk. Jak rozpoznać symptomy?

Noworodek rodzi się już z dobrze rozwiniętym zmysłem dotyku. Dzięki niemu poznaje świat. Może się jednak zdarzyć, że dziecko urodzi się nadwrażliwe na dotyk. Tego problemu nie można bagatelizować.01-22

Dzieciom, które cierpią na tego typu nadwrażliwość przeszkadza bardzo wiele rzeczy. Nie daje im spokoju metka wszyta w ubranko, chropowata struktura kanapy, a nawet mycie zębów czy… dotyk rodziców. Prawdziwą męczarnią jest wizyta u lekarza, szczególnie u dentysty. Tego typu nadwrażliwość może dotyczyć całego ciała, lub tylko jego części na przykład buzi lub rączek.

Jest duża szansa, że starsze dziecko samo Ci powie, że coś go drapie, lub mu przeszkadza. Poprosi się o inną pościel, bo ta wydaje się zbyt szorstka. I odmówi założenia sweterka, bo go „gryzie”. U niemowlaków sytuacja jest znacznie trudniejsza. Musisz obserwować reakcje maleństwa, bo tylko na tej podstawie jesteś w stanie zauważyć pierwsze objawy nadwrażliwości dotykowej.

Nadwrażliwość na dotyk niesie za sobą kłopoty z jedzeniem. Jeśli pokarm nie jest jednolity, dziecko może jeść go niechętnie. Wybierze raczej coś o konsystencji kremu czy przecieru. Z reguły nie lubią też jedzenia o wysokiej temperaturze.

02-12Musisz zrozumieć i zaakceptować, że Twoje dziecko nie będzie się chętnie przytulało. Nie możesz odbierać tego jako odrzucenia. Twój dotyk może malucha niepokoić. Na szczęście możesz wzmacniać waszą wieź w inny sposób, komfortowy dla obu stron. Po prostu poświęcaj dziecku więcej uwagi i spędzaj z nim wspólnie czas.

Nadwrażliwość może nieco skomplikować Wasze życie. Jeśli będzie się z czasem nasilała, warto skonsultować się ze specjalistą. Pomocna może okazać się też pomoc logopedy, gdyż często mają problemy z rozwojem mowy. Tego typu schorzenia nie da się wyleczyć, można jednak poszukać sposobów na to, by dziecko tak bardzo nie odczuwało jego skutków.

Jak rozwijać zmysł wzroku u niemowląt?

Zmysł wzroku rozwija się najintensywniej w pierwszym roku życia dziecka. I to właśnie w tym okresie warto intensywnie stymulować rozwój tego zmysłu.

Czy wiesz, że...

dziecko zaczyna odczuwać smak już podczas 8 tygodnia ciąży?

Jedyne, co można zrobić dla dzieci, to wychować je, nie można przeżyć za nie życia.

Elizabeth Taylor