Zmysły już
się rozwijają!

WRÓĆ

Wady słuchu u niemowląt. Jak im zaradzić?

Aparat słuchowy zaczyna się kształtować już w 4 miesiącu ciąży. Gdy dziecko przychodzi na świat, zmysł ten nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Warto zwrócić uwagę na to, czy słuch maleństwa rozwija się prawidłowo.01

Część wad słuchu jest u dzieci wrodzona. Jeśli u członków Twojej rodziny i bliskich krewnych pojawiły się problemy ze słuchem, trzeba zachować czujność. W przypadku obciążenia genetycznego, ryzyko jest większe. Nie ma się jednak czego obawiać. Im wcześniej wykryty problem, najlepiej do 6 miesiąca życia, tym szybciej da się mu zaradzić podejmując odpowiednie leczenie.

Ryzykiem jest też różyczka, jeśli matka przechodzi ją w ciąży. Wpływa ona negatywnie na rozwój aparatu słuchowego u płodu. Jeśli planujesz ciążę, koniecznie sprawdź czy byłaś na nią szczepiona. Lekarze przestrzegają też przed braniem w ciąży antybiotyków, one też mogą powodować późniejsze wady słuchu u Twojego dziecka.

Na wady słuchu narażone są też wcześniaki, u których wszystkie narządy nie zdążyły się jeszcze wykształcić. Rodzice muszą pamiętać, że w ich przypadku badanie słuchu u specjalisty musi być powtarzane mniej więcej co pół roku, aż do czasu, gdy dziecko ukończy 3 lata. Duże ryzyko niesie też za sobą przebyta żółtaczka.

02Istotne jest to, by jak najwcześniej obserwować reakcje niemowlaka na dźwięki. Jeśli Twoje dziecko  skończyło już  4 miesiące, powinno odwracać główkę w kierunku z którego słychać głośniejsze dźwięki. Zwróć uwagę, jak dziecko reaguje na melodyjki zabawek, dźwięk dzwonka u drzwi czy głośny sygnał telefonu. Jeśli coś Cię zaniepokoi, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Około 3-6 miesiąca życia niemowlę zaczyna „gaworzyć”. Obserwuj czy Twoje dziecko powtarza ciągi sylab. Jeśli nie, być może nie słyszy dobrze i konieczna jest wizyta u specjalisty.

Jak rozwijać zmysł wzroku u niemowląt?

Zmysł wzroku rozwija się najintensywniej w pierwszym roku życia dziecka. I to właśnie w tym okresie warto intensywnie stymulować rozwój tego zmysłu.

Czy wiesz, że...

dziecko zaczyna odczuwać smak już podczas 8 tygodnia ciąży?

Jedyne, co można zrobić dla dzieci, to wychować je, nie można przeżyć za nie życia.

Elizabeth Taylor