Zmysły już
się rozwijają!

WRÓĆ

Węch i smak u noworodka. Pamiętaj, te zmysły wzajemnie na siebie wpływają

Maleństwo, które przychodzi na świat, dopiero zaczyna poznawać świat zmysłów. To dzięki nim uczy się, jak wygląda otaczająca go rzeczywistość. Szczególną rolę w tym procesie odgrywa zmysł węchu i smaku. Warto pamiętać o tym, jak bardzo są one ze sobą powiązane.01-223

Zmysł węchu u nowonarodzonego dziecka jest już w pełni wykształcony. Zaczyna się on rozwijać w 4 tygodniu ciąży. Pierwsze zapachy maluszek czuje już w trzecim trymestrze, po przyjściu na świat odbiera świat zapachów tak jak dorosły człowiek. Podobnie jest ze zmysłem smaku, dlatego też tak ważna jest dieta przyszłej mamy.

Jako jeden z pierwszych zapachów dziecko zapamiętuje zapach mamy. Ma to swoje praktyczne znaczenie. Nawet nowonarodzone dziecko potrafi samo odnaleźć pierś mamy właśnie po zapachu. I z tego powodu kobiety, które właśnie zostały mamami muszą uważać na kosmetyki, których używają. Zbyt intensywny zapach, może podrażnić mały nosek, a dziecko nie będzie chciało jeść.

Noworodek potrafi odróżnić przyjemne i drażniące zapachy. Podawaj mu świeże, nieprzetworzone produkty. Przed podaniem jedzenia pozwól dziecku poczuć zapach dania. To może wzbudzić apetyt maluszka.

02-123Być może jednak Twoje dziecko nie chce jeść określonych warzyw lub owoców. Odwraca główkę gdy podajesz mu konkretną kaszkę, a inną zjada ze smakiem? Być może przeszkadza mu właśnie zapach, który dla Ciebie może wydawać się bardzo przyjemny. Nie wmuszaj na siłę konkretnej potrawy, tylko zniechęcić dziecko do jej jedzenia w przyszłości. Może być też tak, że maluch unika konkretnych produktów, bo ma na nie alergię.

Pamiętaj, że w czasie przeziębienia maluszek też inaczej odczuwa smaki. Wystarczy, że dokucza mu katar co sprawia, że nie czuje zapachów i traci apetyt.

Jak rozwijać zmysł wzroku u niemowląt?

Zmysł wzroku rozwija się najintensywniej w pierwszym roku życia dziecka. I to właśnie w tym okresie warto intensywnie stymulować rozwój tego zmysłu.

Czy wiesz, że...

dziecko zaczyna odczuwać smak już podczas 8 tygodnia ciąży?

Jedyne, co można zrobić dla dzieci, to wychować je, nie można przeżyć za nie życia.

Elizabeth Taylor