Zmysły już
się rozwijają!

WRÓĆ

Zapachy, które mogą drażnić twoje dziecko

Zmysł węchu zaczyna rozwijać się nawet w 4 tygodniu ciąży!  W trzecim trymestrze dziecko może czuć już niektóre zapachy! Kiedy maluch przychodzi na świat jego węch jest  w pełni rozwinięty. Dlatego tak ważne jest, by wyeliminować z otoczenia niemowlaka zapachy, które mogą podrażniać jego delikatny nosek.01

Dziecko zaczyna czuć zapachy jeszcze w brzuchu mamy, dlatego też kobiety w ciąży powinny unikać potraw o intensywnej woni. Jesteś wielbicielką ostrych potraw, lubisz mocne przyprawy, czosnek czy cebulę? Rozumiemy, w końcu dodają one smaku. Warto jednak wyłączyć je w czasie ciąży ze swojej diety.  Maluszek będzie odczuwał ich zapach o wiele dłużej niż Ty i może nie odbierać go równie entuzjastycznie. Włącz je nowo do swojej diety dopiero wtedy, gdy przestaniesz karmić piersią.

Niemowlęta rozpoznają zapach mamy. I dlatego musisz zwrócić szczególną uwagę na kosmetyki, których używasz, najlepiej żeby były one hipoalergiczne . Warto zrezygnować z intensywnych perfum czy płynów do kąpieli o mocnym zapachu. Mogą one niepotrzebnie podrażniać mały nosek.

02Warto zrobić przegląd środków czystości, których używacie w domu. Odstaw na razie te, które zawierają chlor. Nie dość, że ich zapach jest męczący, to jeszcze mogą wywoływać u niemowlaka różnego rodzaju alergie. Zrezygnuj też z odświeżaczy powietrza o mocnym zapachu, możesz wymienić je na olejki aromatyczne o delikatnej woni.  Pranie najlepiej robić w specjalnych proszkach dla dzieci, są one często bezwonne lub mają delikatną kwiatową woń.

Kiedy maluch zacznie poznawać pierwsze smaki, zwróć uwagę na to, jak reaguje na poszczególne potrawy. Być może wcale nie jest niejadkiem, tylko po prostu nie lubi zapachu konkretnych warzyw, owoców i kaszki. Obserwacja dziecka dostarczy Ci wielu informacji!

Jak rozwijać zmysł wzroku u niemowląt?

Zmysł wzroku rozwija się najintensywniej w pierwszym roku życia dziecka. I to właśnie w tym okresie warto intensywnie stymulować rozwój tego zmysłu.

Czy wiesz, że...

dziecko zaczyna odczuwać smak już podczas 8 tygodnia ciąży?

Jedyne, co można zrobić dla dzieci, to wychować je, nie można przeżyć za nie życia.

Elizabeth Taylor